Aktualne

Wystawy
zdjęcie

Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej

Ekspozycja polskiej sztuki współczesnej w Baszcie Kurza Stopa prezentuje znaczący fragment kolekcji gromadzonej w muzeum w Chojnicach od 1984 roku. Całość kolekcji liczy obecnie 173 obiekty i zaliczana jest do tzw. kategorii klasyki nowoczesności.

zdjęcie

Soter Jaxa-Małachowski 1867-1952. Artysta nad morzem

Od 24 czerwca do końca września 2023 w chojnickim muzeum można zobaczyć wystawę twórczości cenionego polskiego artysty Sotera Jaxy-Małachowskiego, który większość swych dzieł malarskich poświęcił morzu.

zdjęcie

Militaria europejskie XVI-XX w.

Wystawa prezentowana na parterze odrestaurowanego Domu Szewskiego poświęcona jest militariom europejskim z okresu od XVI do połowy XX w.

zdjęcie

Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego.

Kolekcja historyczno – regionalna Albina Makowskiego (1908-1982) udostępniona przez Muzeum w Chojnicach w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, mieści się na parterze kamienicy przy ul. Drzymały 5. Jej początki sięgają 1926 roku.

zdjęcie

Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych.

Stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w. Eksponaty, zgromadzone w zbiorach muzeum w Chojnicach, pochodzą od przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, terytorialnie usytuowanych wokół Chojnic, takich jak: na północy - Gochy, Borowiacy kaszubscy, Zaboracy, Borowiacy tucholscy oraz grupy mieszane – w tym Kosznajdrzy – na południu.

zdjęcie

Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach.

Nowa ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza została stworzona, by wprowadzić zwiedzających w niezwykły świat porostów i Gotów, którzy zamieszkali w okolicach dzisiejszej miejscowości Odry ok. 80 r. n.e.

zdjęcie

Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej.

Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku.

zdjęcie

Haft kaszubski - znak dziedzictwa regionalnego Kaszub.

Leonard Brzeziński ur. 6 lutego 1904 r., zm. 8 kwietnia 1984 r. Wielewianin, z zawodu nauczyciel przyrody i geografii, z zamiłowania hafciarz, twórca pamiątek, etnograf i kustosz.

zdjęcie

Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi

Ziemia chojnicka, terytorialnie przypisana do Pomorza Wschodniego, już od kilku wieków obfituje w niezwykle interesujące odkrycia archeologiczne. Są one zarówno dziełem regularnych, wieloletnich, a niekiedy przypadkowych, prac wykopaliskowych, wnoszących bogatą wiedzę na temat pradziejowej przeszłości omawianych terenów.