Aktualne

Wystawy
zdjęcie

Żołnierz i koń. Kawaleria europejska w zbiorach Marka Holaka

Od soboty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach dla zwiedzających dostępna jest wystawa „Żołnierz i koń. Kawaleria europejska w zbiorach Marka Holaka”.

zdjęcie

Militaria europejskie XVI-XX w.

Wystawa prezentowana na parterze odrestaurowanego Domu Szewskiego poświęcona jest militariom europejskim z okresu od XVI do połowy XX w.

zdjęcie

Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego.

Kolekcja historyczno – regionalna Albina Makowskiego (1908-1982) udostępniona przez Muzeum w Chojnicach w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, mieści się na parterze kamienicy przy ul. Drzymały 5. Jej początki sięgają 1926 roku.

zdjęcie

Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych.

Stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w. Eksponaty, zgromadzone w zbiorach muzeum w Chojnicach, pochodzą od przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, terytorialnie usytuowanych wokół Chojnic, takich jak: na północy - Gochy, Borowiacy kaszubscy, Zaboracy, Borowiacy tucholscy oraz grupy mieszane – w tym Kosznajdrzy – na południu.

zdjęcie

Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach.

Nowa ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza została stworzona, by wprowadzić zwiedzających w niezwykły świat porostów i Gotów, którzy zamieszkali w okolicach dzisiejszej miejscowości Odry ok. 80 r. n.e.

zdjęcie

Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej.

Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku.

zdjęcie

Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi

Ziemia chojnicka, terytorialnie przypisana do Pomorza Wschodniego, już od kilku wieków obfituje w niezwykle interesujące odkrycia archeologiczne. Są one zarówno dziełem regularnych, wieloletnich, a niekiedy przypadkowych, prac wykopaliskowych, wnoszących bogatą wiedzę na temat pradziejowej przeszłości omawianych terenów.