Drzewko z ptaszkami

Drzewko z ptaszkami

Czas i miejsce powstania:  1987 r., Przęsin, woj. pomorskie

Autor: Janina Gliszczyńska

Materiał: drewno

Technika: rzeźba polichromowana

Wymiary: wys. 120 cm; szer. 60 cm

Nr inw.: MCh/E-1153

 

Drzewko z naturalnej gałęzi, umieszczone na okrągłej podstawie. Na gałązkach usadowiono 11 drewnianych, rzeźbionych i pomalowanych ptaszków. Wśród nich: kowalika, strzyżyka, sikorkę czubatkę, ziębę, jemiołuszkę, dzięcioły, bażanta i zimorodka.

Autorką kompozycji jest ludowa artystka Janina Gliszczyńska z miejscowości Przęsin, córka uznanego, pochodzącego z Nowych Hut, rzeźbiarza Jana Brzeskiego, który podobnie jak córka należał do grupy twórców potocznie zwanych „ptaszkarzami”.

Wykonywane z drewna ptaszki są formą sztuki ludowej praktykowaną przez wielu artystów i świadczącą o ich bliskiej więzi z naturą. Pierwotnie wykonywane były jako zabawki dla dzieci, z czasem jednak stały się elementem wystroju wnętrz i zaczęły pełnić funkcje dekoracyjno-pamiątkarskie. Można spotkać rzeźbione ptaszki zarówno bardzo kolorowe, jak również wiernie oddające ich naturalne ubarwienie. Rzeźby przedstawiają pojedyncze osobniki lub grupy, różnych gatunków, zazwyczaj posadzone na gałązkach.  O popularności rzeźb – ptaszków świadczy także wyodrębnienie w niektórych konkursach sztuki ludowej specjalnej kategorii: „ptaszki z drewna”.

 

Bibliografia:

T. Siemiński, Zabawki, [w:] Sztuka ludowa Kaszubów, Przeszłość i teraźniejszość,

red. W. Szkulmowska, Bydgoszcz 1995.

W. Szkulmowska (red.), Współczesna sztuka ludowa Kaszub, Gdańsk 1992.

 

M. Cz.