Oferta dla seniorów

Oferta dla seniorów

Muzeum w Chojnicach jest miejscem przyjaznym dla Dorosłych i Seniorów. Wszystkie Osoby zainteresowane i chętne, które chciałyby poszerzyć swą wiedzę o dziedzictwie kultury i historii regionu południowego krańca Pomorza zapraszamy do uczestnictwa w różnorodnych, ciekawych formach zajęć. Muzealne spotkania stanowić mogą doskonałą propozycję i ofertę spędzania wolnego czasu.

 

Przygotowaliśmy dla Państwa:

propozycję uczestniczenia zorganizowanych grup Dorosłych i Seniorów w spotkaniach muzealnych o następującej treści:

Historia symboli Chojnic: herb, flaga, hejnał.

Każde miasto ma swoją historię. Uczestnicy spotkania poznają najważniejsze znaki, symbolizujące Chojnice. Zdobędą również wiedzę o burzliwych dziejach naszego miasta.

Miasto w średniowieczu.

W trakcie lekcji Seniorzy poznają szereg zagadnień związanych z powstaniem i funkcjonowaniem średniowiecznego miasta. Kiedy osada stawała się miastem? Co robił średniowieczny mieszczanin w czasie wolnym? Skąd wzięło się słowo burmistrz oraz jak wyglądał stan sanitarny średniowiecznego miasta.

Rok obrzędowy w Polsce.

Każdy naród posiada własne obrzędy, zwyczaje i wierzenia, stanowiące tradycję. Wiele polskich świąt łączy się bezpośrednio z wiarą chrześcijańską, odzwierciedloną w przekazach ludowych z pokolenia na pokolenie. Podczas spotkania dowiemy się o zapomnianych polskich zwyczajach, jak i tych, które przetrwały do czasów współczesnych.

udział w następujących warsztatach muzealnych:

Kaszubski strój ludowy – warsztaty rękodzieła plastycznego.

Przy pomocy drewnianej łyżki, krepy i bibułkowych motywów ludowych pokażemy, w jaki sposób wykonać strój kaszubski. Muzeum zapewnia materiały plastyczne oraz samodzielnie ubraną lalkę kaszubską na własność autorów wykonanego stroju.

Pamiątka z Kaszub.

Zajęcia plastyczne polegać będą na ozdabianiu drewnianych łopatek kuchennych, malowanymi elementami haftu kaszubskiego. Podczas warsztatów uczestnicy poznają również symbolikę barw, używanych we wzornictwie kaszubskim. Własnoręcznie wykonana ,,pamiątka” z Kaszub będzie doskonałą nagrodą za aktywny udział w zajęciach.

Drewniany ptaszek.

Uczestnicy na podstawie wzorów malowanych ptaszków z kolekcji etnograficznej muzeum, przy pomocy farb ozdobią barwami wyrzeźbione w drewnie modele ptaków. Kolorowe ptaszki mogą stanowić ciekawą formę dekoracji domu.

Oferta specjalna z okazji Świąt Wielkanocnych – zdobienie pisanek metodą batiku.

Podczas warsztatów pisankarskich będziemy wykonywali pisanki nakładając wzór rozgrzanym woskiem na jajko.Ostatni etap tworzenia pisanki stanowi delikatne ścieranie wosku. Tak ozdobione jajko będzie piękną ozdobą do wielkanocnego koszyka ze święconką.

Koszt zajęć - 10 zł, koszt warsztatów - 13 zł od uczestnika
Czas trwania - około 1,5 h.