Szopka Bożonarodzeniowa na kartce świątecznej

Protokół konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży
na projekt kartki pocztowej pt. "Szopka Bożonarodzeniowa
na kartce świątecznej".

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach uprzejmie informuje, że dnia 22 listopada br. miało miejsce posiedzenie Jury konkursu plastycznego na projekt kartki pocztowej pt. „Szopka Bożonarodzeniowa na kartce świątecznej”, na którym dokonano oceny nadesłanych prac plastycznych.
Na konkurs wpłynęły 92 prace z terenu Chojnic i okolic. Komisja wybrała łącznie 25 kartek pocztowych, z których 11 otrzymało nagrodę główną, a pozostałe wyróżnienia rzeczowe.

Prace oceniało Jury w składzie:
Barbara Zagórska - Dyrektor Muzeum
Adam Piechowski - plastyk
Sabina Stawska-Połom - edukator muzealny
Anna Depka Prądzyńska - edukator muzealny

Grupa I:
I miejsce: Kornelia Spychała, lat 5, Oddział Przedszkolny przy SP w Wałdowie, "Pierwsza Gwiazdka"
II miejsce: Wiktoria Sałata, lat 6, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Kubusia Puchatka, Czersk
III miejsce: Julia Rostankowska, lat 6, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Kubusia Puchatka, Czersk

Wyróżnienia:
1. Rafał Wróblewski, lat 5, Oddział Przedszkolny przy SP w Wałdowie
2. Amelia Guzelak, lat 6, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Kubusia Puchatka, Czersk
3. Karolina Grela, lat 6, SP w Brusach
4. Maja Kinowska, lat 6, Przedszkole Niepubliczne "Tęczowe Misie", "Maleńka miłość w kaszubskiej chatce śpi"
5. Bianka Kłakulak, lat 4, Przedszkole Niepubliczne "Teddy"
6. Dominik Piekarski, lat 5, Oddział Przedszkolny w SP Nieżychowice
7. Kinga Rynk, lat 6, Oddział Przedszkolny przy SP w Wałdowie
8. Lena Kośmider, lat 6, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Kubusia Puchatka, Czersk

Grupa II:
I miejsce: Joanna Sujak, lat 8, kl. II a, SP w Charzykowach
II miejsce: Paulina Rostankowska, lat 8, kl. II a, SP nr 8
II miejsce: Michał Siudziński, lat 8, SP nr 7
III miejsce: Julia Nitka, lat 9, SP nr 8
III miejsce: Antonina Nitka, lat 7, kl. I b, SP nr 5, "Idzie Kaszub do stajenki"

Wyróżnienia:
1. Sandra Myszka, lat 8, kl. III a, SP nr 1
2. Natalia Mikołajczyk, lat 7, "Szopka Bożonarodzeniowa na kartce świątecznej"
3. Lena Kroplewska, lat 7, kl. I b, SP nr 5, "W szopce"
4. Marcel Kroplewski, lat 8, SP nr 1
5. Wiktoria Życzyńska, lat 7, SP nr 5, "Żłóbek"
6. Milena Lica, lat 7, SP nr 5, "Narodzenie Pana Jezusa w Betlejem"

Grupa III:
I miejsce: Ania Grela, lat 10, kl. V b, SP w Brusach
II miejsce: Marta Andrejczuk, lat 11, kl. V, SP nr 7, "Kartka bożonarodzeniowa Maryja z dzieciątkiem Jezus w szopce wyszyta haftem matematycznym"
III miejsce: Agata Grela, lat 11, kl. V b, SP w Brusach

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i upominków autorom nagrodzonych prac, nastąpi 7 grudnia o godz. 13.00 w baszcie Kurza Stopa przy ul. Podmurnej 3 w Chojnicach.

---------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
na projekt kartki pocztowej pt.
„Szopka Bożonarodzeniowa na kartce świątecznej”

REGULAMIN

Organizator: Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach.

Uczestnicy: w konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w IV kategoriach wiekowych:
I grupa – przedszkola
II grupa – klasy I-III szkoły podstawowej
III grupa – klasy IV-VI szkoły podstawowej
IV grupa – klasy VII-VIII szkoły podstawowej i gimnazjum.

Tematyka: samodzielne opracowanie kartki świątecznej z szopką bożonarodzeniową, nawiązującą do chrześcijańskiej tradycji biblijnej betlejemskiego żłóbka, regionalnych zwyczajów budowania szopki, lub także ludowego zwyczaju kolędowania z szopką i gwiazdą betlejemską. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi w projektowanej kartce świątecznej na istotną treść i znaczenie świąt Bożego Narodzenia w kulturze polskiej, kształcenie poczucia wartości dziedzictwa kulturowego i odpowiedzialności za jego trwanie oraz prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej dzieci
i młodzieży. Mile widziane sięganie do źródeł i tradycji kultury Pomorza.

Warunki wzięcia udziału w konkursie:
uczestnik może zgłosić indywidualnie jedną pracę plastyczną,
pracę należy wykonać w formie płaskiej z dowolnego materiału (papieru, koralików, sznurków, itp.) w dowolnej technice (farby, kredki, pastele, wycinanka, wyklejanka, itp.),
kartka bożonarodzeniowa może być w formie składanej lub pojedynczej w formacie A5 (przed złożeniem 210x296 mm, po złożeniu 210x148 mm),
należy dostarczyć pracę do Bramy Człuchowskiej w godzinach otwarcia muzeum (a w poniedziałki do Baszty Wroniej od 7.30 - 15.30),
każda praca, bez względu na sposób dostarczenia powinna zostać opisana wg wzoru:

a) imię i nazwisko
b) wiek
c) szkoła lub placówka wychowawcza
d) tytuł pracy
e) e-mail i telefon kontaktowy

Do pracy obowiązkowo należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych i wykorzystanie wizerunku (załącznik na stronie internetowej muzeum).

Terminy:
składanie prac od 6 do 16 listopada 2018 r.
o wynikach konkursu uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową,
planowany termin wręczenia nagród - 28 listopada 2018 r.

Kryteria oceny prac:
zgodność z tematem
pomysł
oryginalność
wkład pracy
estetykę wykonania i ogólny wyraz artystyczny
samodzielność

Informacje organizacyjne:
Ocena jury konkursu jest ostateczna.
Nadesłanie prac jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych.

Prawa organizatorów:
Powoływanie składu jury konkursu.
Bezpłatne eksponowanie i wykorzystanie prac oraz podanie podstawowych danych osobowych autora w materiałach informujących o konkursie.
Nieodsyłanie prac autorom po zakończeniu konkursu (chyba że uczestnik zgłosi się po odbiór osobiście do siedziby muzeum w terminie do 28 grudnia 2018 r.).