Relacja z wycieczki krajoznawczej Odry - Wiele

Relacja z wycieczki krajoznawczej Odry - Wiele

Kolejna wyprawa muzealników wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Muzeum i sympatykami muzealnych podróży do ciekawych miejsc już za nami. Tym razem 12 września 2021 r., w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Smaki dziedzictwa” wybraliśmy się na wycieczkę do Odrów i Wiela.

W Odrach problematykę nowej zamiejscowej ekspozycji archeologiczno-przyrodniczej pt. „Kultowe miejsce Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach” przybliżyła archeolog Hanna Rząska. Uczestnicy mogli poznać bliżej kulturę duchową i materialną Gotów poprzez pozyskane w trakcie wykopalisk zabytki kamiennych kręgów i analizę porostów, które od wieków współistnieją i przenikają się na jednym z najlepiej zachowanych w Europie cmentarzysku.

Po zwiedzeniu wystawy przyszedł czas na degustację miejscowego specjału – serniczka Pani Zdzisi, który wraz ze świeżo zaparzoną kawą smakował wybornie. Następnie udaliśmy się na użytkowane przez około dwieście lat odrzańskie cmentarzysko, by obejrzeć monumentalny zespól architektury grobowej, który w niezmienionym kształcie przetrwał do dziś. Spacerowaliśmy wśród kamiennych kręgów i kurhanów otoczonych sosnami i kwitnącymi wrzosami, które w delikatnym świetle wrześniowego słońca prezentowały się wspaniale.

W dalszej części wyprawy udaliśmy się do Sanktuarium Kalwaryjskiego we Wielu, gdzie odwiedziliśmy kościół pw. św. Mikołaja ze słynącym łaskami barokowym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Osiemnastowieczny obraz pochodzący z klasztoru Augustianów w Chojnicach został przeniesiony do Wiela w I poł. XIX w. z chojnickiej fary, dokąd trafił po kasacie klasztoru augustianów w 1819 r. O historii i architekturze kościoła oraz dziejach wielewskiej parafii i związanych z Wielem wybitnych działaczach kaszubskich (m.in. o Hieronimie Derdowskim, Wincentym Rogali, Leonardzie Brzezińskim) opowiedziała dyr. Barbara Zagórska. Niestety, już w strugach deszczu, udaliśmy się też na cmentarz i Kalwarię Wielewską wybudowaną z inicjatywy ks. Józefa Szydzika w latach 1915-1924 wg projektu Theodora Mayra i realizowaną przez artystów z Monachium, dokończoną w latach 1924-1927 przez ks. Józefa Wryczę. Podziwialiśmy ukryte w lesie kapliczki oraz rzeźby stacyjne Drogi Krzyżowej autorstwa m.in. przedwojennych polskich twórców – Wojciecha Durka i Ignacego Zelka. Krajoznawczą wyprawę zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji w Karsinie.

Galeria