Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach serdecznie zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczej do Strzelna i Kruszwicy, organizowanej dnia 10 września 2022 r. w ramach jubileuszowych XXX Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.
Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach zaprasza do udziału w II edycji wakacyjnego konkursu fotograficznego pt. ,,Przeszłość w obiektywie. Dziedzictwo wokół nas”.
Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach ze smutkiem zawiadamia, że dnia 7 czerwca 2022 r. zmarł nasz kolega, muzealnik, przyjaciel – Andrzej Bramański.
Wystawa czasowa, zaplanowana na sezon letni od maja do września 2022 roku, wprowadza zwiedzającego w świat instrumentów i narzędzi muzycznych, wykorzystywanych przez mieszkańców wsi i wiejskich muzykantów z różnych regionów Polski.
Otwarta od 14 maja 2022 r. prezentacja ekspozycji poświęconej żeglarstwu chojnicko–charzykowskiemu ma na celu uświetnienie znaczącego Jubileuszu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego poprzez ukazanie po raz pierwszy bogatego dorobku trenersko–szkoleniowego klubowego centrum sportów wodnych oraz wybitnych osiągnięć jego wychowanków.
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów chojnicka Brama Człuchowska została zdobyta! Po mijającej pandemii frekwencja podczas nocnego zwiedzania muzeum 14 maja przeszła najśmielsze oczekiwania. Tej nocy odwiedziło nas 1607 gości, co chyba znaczy, że przygody w muzeum i z muzeum są wciąż możliwe!
Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach serdecznie zaprasza do udziału w XLIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. „Moja Przygoda w Muzeum”.
Z początkiem marca 2022 do kolekcji sztuki muzeum w Chojnicach powrócił z Katedry Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu po ukończeniu procesu badawczo-konserwatorskiego obraz na płótnie Martwa natura z bukietem i owocami, nn z pocz. XX w.
Elżbieta Chrapkowska-Pociej - urodzona 28 listopada 1941 roku w Kościerzynie, chojnicka hafciarka – twórczyni ludowa. Działalność twórczą rozpoczęła w 1970 r. jako uczestniczka koła hafciarskiego prowadzonego przez Annę Kantrzonkową przy zakładzie pracy PSS „Społem” w Chojnicach. Jednak – dzięki sąsiadce i mamie - haft był jej bliski już wcześniej.
Leon Stanley Kawecki ur. 2.07.1921 w Chojnicach, gdzie ukończył Szkołę Powszechną, gimnazjum oraz uczęszczał do prywatnej szkoły sztuki Elsy von Kittsteiner, ucząc się podstaw malarstwa i rysunku. Już w tak młodym wieku uzyskał wyróżnienie brązowym medalem za nadesłaną akwarelę na konkurs artystyczny, w którym prace oceniała komisja konkursowa z udziałem Wojciecha Kossaka.
Dnia 3.01.2022 pożegnaliśmy podczas liturgii pogrzebu cenioną chojnicką hafciarkę Melanię Teszkę (1931 – 2021), która od wielu lat współpracowała z muzeum w Chojnicach i była częstym gościem wydarzeń muzealnych.
Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach uprzejmie informuje, że dnia 17 listopada br. miało miejsce posiedzenie Jury Konkursu Fotograficznego pt. "Przeszłość w obiektywie. Dziedzictwo wokół nas", na którym dokonano oceny nadesłanych zdjęć. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież w II kategoriach wiekowych: I grupa - klasy IV - VIII szkoły podstawowej - 7 osób II grupa - szkoła ponadpodstawowa - 17 osób Celem Konkursu jest odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Identyfikacja oraz bliższe poznanie przez uczestników różnorodnego charakteru pomorskiej architektury zabytkowej, a także pogłębienie wiedzy o bogatej lokalnej historii, której śladem są zachowane do dziś zabytki. Ma on również uwrażliwić i skłonić do zastanowienia nad wartością i stanem zachowania lokalnego dziedzictwa architektury, poprzez pokazanie przykładów dbałości o zabytki, jak i zagrożeń i braku należytej troski lokalnej społeczności o ochronę zachowanego w różnym stanie dziedzictwa przeszłości. Jury podczas oceny prac kierowało się następującymi kryteriami: - zgodność z tematem - pomysł - oryginalność - samodzielność Na konkurs wpłynęło 98 zdjęć z terenu Chojnic i okolic. Komisja wybrała 7 laureatów, z których 3 otrzymało nagrodę główną, a 4 wyróżnienia rzeczowe. Prace oceniało Jury w składzie: Aleksander Knitter - fotoreporter i dziennikarz Barbara Zagórska - dyrektor Muzeum Adam Piechowski - plastyk Nagrodzone prace: Szkoła podstawowa kl. IV - VIII: I. Andżelika Alicja Rudnik, lat 14, ZSPub w Konarzynach, "Wieczny ołtarz" II. Michalina Szczepańska, lat 12, SP Ogorzeliny, Dzwon i Kaplica Prądzynskich w Ogorzelinach III. Dagmara Kisielowska, lat 11, kl. VI, SP w Ogorzelinach, "Przeszłość w obiektywie" Szkoły ponadpodstawowe: I. Agnieszka Pryba, lat 17, Technikum nr 3, Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela I. Malwina Tryk, lat 16, Technikum nr 3, "Zabytki" II. Amelia Altmann, lat 17, Technikum nr 3, "Przeszłość w obiektywie. Dziedzictwo wokół nas." III. Zuzanna Kowalczyk, lat 16, Technikum nr 3, Pałac w Zbeninach, Dwór w Czartołomiu, Dwór w Jarcewie. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród autorom prac, nastąpiło 3 grudnia br. o godz. 15.00 w baszcie Bramie Człuchowskiej w Chojnicach.