5 grudnia 2022 r., w wieku 95 lat zmarł wybitny polski archeolog, Członek-Założyciel Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich - prof. dr hab. Jerzy Kmieciński. Profesor w latach 1972-1992 kierował Katedrą Archeologii oraz Katedrą Badań Wschodu Uniwersytetu Łódzkiego.
90 lat istnienia istnienia Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach zachęca do spojrzenia w przeszłość, by sięgnąć do źródeł powołania instytucji, której misją jest ochrona kulturowego dziedzictwa miasta i regionu.
Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach serdecznie zaprasza jak co roku na warsztaty bożonarodzeniowe
W ramach obchodów Święta Niepodległości, dnia 11 listopada 2022 r. w baszcie Kurza Stopa została otwarta nowa ekspozycja pt. „Archeologia Zbrodni Pomorskiej 1939. Chojnicka Dolina Śmierci”.
Od 19 października 2022 r. w Bramie Człuchowskiej można zwiedzać wystawę twórczości plastycznej dzieci i młodzieży z Chojnic i regionu, wpisującej się w program obchodzonego w Chojnicach Roku Titiusa.
W czwartek 13.10.2022 r. odbyła się w Bramie Człuchowskiej promocja książki historycznej Marka Pasturczaka pt. Sieroty w łapach niedźwiedzia. Bitwa pod Bukowcem 3.09.1939.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła nagle Krzysztofa Monikowska – dyrektor Muzeum Regionalnego w sąsiednim Człuchowie
Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach włącza się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą 2022 r.”
10 września br., w ramach jubileuszowych XXX Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”, wraz z przyjaciółmi i sympatykami naszego Muzeum udaliśmy się na wycieczkę do Strzelna i Kruszwicy.
W tegorocznym świętowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa – EDD 2022 proponujemy sympozjum popularno-naukowe poświęcone znaczeniu Jeziora Łukomie – obecnie J. Charzykowskiego – szczególnie dla lokalnej społeczności.
To przekrojowy raport w obrazach o tym, co działo się w Muzeum na przestrzeni lat 1932 – 2022. Dzięki krajoznawczej pasji Juliana Rydzkowskiego (1891 – 1978) oraz jego zamiłowaniu do odkrywania kulturowego dziedzictwa miasta i regionu południowego krańca Pomorza
Dnia 8 lipca 2022 r. zmarła prof. Kazimiera Frymark – Błaszczyk – wybitna polska artystka tkaniny, projektantka dzianiny, mody, pedagog. Urodzona w 1931 r. w Leśnie niedaleko Chojnic. Ucząc się w Liceum Ogólnokształcącym w Chojnicach, za radą swego ówczesnego nauczyciela plastyki, podjęła naukę w Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy.