04.04.2024
Odszedł Marek Woliński – wspaniały kolega i przyjaciel, muzealnik, wieloletni redaktor graficzny wydawnictw i ekspozycji muzealnych

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach ze smutkiem zawiadamia, że dnia 4 kwietnia 2024 r. zmarł Marek Woliński.

Marek urodził się w 1962 r. Podjął pracę w chojnickim muzeum 16 czerwca 1997 r. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie ukończył specjalizację w zakresie wystawiennictwa. Wcześniej z racji zdolności artystycznych został zatrudniony jako plastyk w jednostce wojskowej w Toruniu. Następnie pracował na stanowisku zecera przy składzie gazet i druków w chojnickiej filii Zakładów Opakowań i Druków w Bydgoszczy, z czasem przekształconej w niezależną Drukarnię typograficzną Włodzimierza Frycy w Chojnicach.

Rozpoczęcie pracy Marka w Muzeum w Chojnicach zbiegło się z wprowadzeniem komputeryzacji w poszczególnych działach i w związku z tym utworzeniem samodzielnego stanowiska grafika komputerowego. Do Jego obowiązków należało opracowywanie graficzne tworzonych ekspozycji muzealnych oraz skład i projektowanie publikacji, w tym: katalogów wystaw, plakatów, zaproszeń, druków ulotnych, wydawnictw książkowych opracowywanych w muzeum, jak również redakcja graficzna muzealnej strony internetowej. Swymi szerokimi umiejętnościami graficznymi także chętnie służył przyjaciołom, znajomym i zaprzyjaźnionym instytucjom. Pomimo swej niepełnosprawności ruchowej i codziennego dotkliwego cierpienia, był osobą niezwykle pogodną, nienarzekającą na niedogodności życia. Zawsze okazywał życzliwość, wspaniałomyślność, bezinteresowność, chęć służenia pomocą. Z radością „wpadało się” do pracowni Marka na chwilę rozmowy, kawę i Jego ulubioną drożdżówkę. Był oddany bez reszty pracy i można było na Nim zawsze polegać. Potrafił zachowywać stoicki spokój  i wewnętrzne skupienie nawet w napiętych sytuacjach, spowodowanych krótkimi terminami realizacji projektów. Jesteśmy Markowi ogromnie wdzięczni za wszystko, szczególnie za to, że z nami był.

Odszedł zbyt wcześnie i będzie Go nam bardzo brakowało.

Pogrzeb w Kościele św. Marii Magdaleny w Czersku odbędzie się 6 kwietnia 2024 o godz. 9.30.